Preventivní úkony

Preventivní prohlídka

Součástí preventivní prohlídky je jednak vyšetření chrupu a sliznice zrakem, zhotovení RTG nebo OPG snímku a zhodnocení zubní hygieny. Na základě vyšetření je stanoven léčebný plán, časový rozvrh a finanční návrhy léčebných zásahů.

OPG snímky pro naše pacienty zhotovuje rentgenové pracoviště na Poliklinice Sever.

Fluoridace

Fluoridace je název pro aplikaci fluoridů. Fluorid se spojuje se zubní sklovinou, vytvrzuje ji a ta se tak stává odolnější vůči vzniku zubního kazu.

Nejčastějším typem je fluoridace místní, při níž jsou látky s fluorem (pasty, gely, laky) lokálně aplikovány na zuby. Cílem je dodat do povrchových vrstev skloviny velké množství fluoridů a zvýšit tak odolnost zubů vůči kyselinám, které jsou vytvářeny bakteriemi zubního plaku.

Koncentrace fluoridů ve sklovině se časem snižuje, je tedy potřeba aplikaci pravidelně opakovat.

Profesionální fluoridace se doporučuje zejména při vyšším sklonu ke kazivosti, vrozené nízké odolnosti skloviny, zuby s mnohočetným ošetřením, při začínajícím stadiu kazu, při přidružených nemocech ovlivňující sklovinu, zuby oslabené dlouhodobým zanedbáváním nebo při nedostatečné hygieně.

Fluoridová prevence nepůsobí bez pravidelné, svědomitě prováděné ústní hygieny a naopak.

Pečetění fisur

Pečetění fisur (tzv. Sealing ) je preventivní zákrok, který má za úkol ochránit čerstvě prořezané zuby před vznikem zubního kazu. Docílíme toho tím, že místa nejvíce náchylná ke vzniku zubního kazu pokryjeme speciálním pečetícím materiálem a uzavřeme tak nebezpečným mikroorganismům přístup do těchto částí zubu, tj. do rýh lokalizovaných převážně na kousacích plochách stoliček a třenových zubů. Ideální dobou pro pečetění je období co nejdříve pro prořezání daného zubu. V té době ještě nejsou rýhy osídlené bakteriemi, které způsobují kazy, a proto má pečetění největší šanci na dlouhodobý úspěch v dětské stomatologii.

 

Do budoucna bych ráda pacientům nabídla ozonoterapii.